Historia Diamentowego Karata
Termin karat wywodzi się od starożytnej metody ważenia metali szlachetnych i kamieni opartych na nasionach drzewa chleba świętojańskiego, które uważa się za równe wagowo. Dopiero w 1907 roku na IV Kongresie Miar i Wag uzgodniono, że jeden karat diamentu odpowiada 200 mg, czyli 0,2 grama diamentu. Karaty można również mierzyć w punktach; 100 punktów to pełny karat.
Co to jest karat?
Termin karat oznacza wagę diamentu, a nie jego wielkości. Jednym z nieporozumieniem jest to, że większa waga w karatach jest zawsze lepsza niż mniejsza waga w karatach. Chociaż w jakiś sposób prawdą jest, że im większy kamień tym wyższy status to waga w karatach nie jest równoznaczna z blaskiem diamentu. Efektem dobrze wykonanego kroju jest piękne, lśniące światło. W efekcie diament o dużej wadze w karatach, ale niskim szlifie może wyglądać na mniejszy niż diament o mniejszej wadze w karatach i bardzo dobrym szlifie.
Cena na podstawie karat
Diamenty o większej wadze w karatach są wycinane z większych szorstkich kryształów które są trudniejsze do wydobycia niż mniejsze kryształy. Dlatego stosunek wagi w karatach do ceny zależy od rzadkości lu dostępności surowego kryształu. Cena w karatach jest również funkcją poszukiwania chropowatych kryształów o pożądanej barwie oraz cechach wewnętrznych i zewnętrznych, które pozytywnie wpłyną na stopień ostrzenia diamentu.
Dodatkowe wskazówki przy zakupie diamentów
1. Niektóre ustawienia mogą sprawić że diament będzie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. Bardzo powszechnym ustawieniem pozwalającym osiągnąć ten efekt jest aureola. To ustawienie zawiera mały pierścionek z brylantem wokół środkowego kamienia.
2. Rozmiar paska wpływa na karatowy wygląd diamentu. Wybranie cienkiego paska tworzy kąt widzenia który sprawia że środkowy kamień wydaje się większy. Popularnym paskiem do tego celu jest pavé do którego osadzone są małe diamenty.
3. Całkowita waga w karatach (CTTW). Całkowita waga w karatach to miara wszystkich diamentów w danym kawałku razem. Pamiętaj więc by zapytać o wagę każdego diamentu podczas zakupu, a nie tylko największego.